برنامه تلفن همراه سیستم پایش کرم برگخوار و پاییزه یا Fall Army Worm به زبان انگلیسی و فرانسوی توسط سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد تحت عنوان FAMEWS توسعه داده شده است. این اپلیکیشن به کشاورزان و کارشناسان در طی کار کنترل تله های مصنوعی روی زمین های کشاورزی برای جمع آوری اطلاعات در نتیجه ردیابی آفت کمک می کند. اپلیکیشن مذکور برنامه ای آسان برای استفاده در کشورهای تحت آسیب آفت مذکور در آفریقا می باشد. داده های جمع آوری شده می توانند به محض دسترسی به اینترنت می توانندبرای تجزیه و تحلیل و نقشه برداری بیشتر به کانون های ملی ذیربط منتقل گردند.

FAMEWS به یک ابزار برای تشخیص آسیب های ناشی از آفت مجهز و به پلت فرم هشدار زود هنگام مبتنی بر وب اتصال داده خواهد شد و فائو چند فروشنده واجد شرایط برای اطمینان از تحویل سریع از تله های مصنوعی با کیفیت بالا را شناسایی کرده است.

پایگاه پایش بهره وری آب و یا WaPOR، که توسط سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل توسعه یافته است، یک ابزار است که از داده های ماهواره ای برای نظارت بر بهره وری از زمین و آب کشاورزی به ویژه در سراسر آفریقا و خاور نزدیک استفاده می کند و هدف از آن کمک به شناسایی شکاف بهره وری آب ، پیشنهاد راه حل برای کاهش این شکاف و کمک به افزایش پایدار تولیدات کشاورزی و در نتیجه نیل به امنیت غذایی است. علاوه بر این داده های پایگاه به پایداری بیشتر و سازگاری با تغییرات آب و هوایی در عملیات کشاورزی کمک نموده و تاثیر آن بر محیط زیست و به طور کلی منابع آب شیرین را کاهش می دهد.

پایگاه اطلاعاتی جهانی سلامت خوراک دام
پایگاه اطلاعات جهانی خوراک دام یک پایگاه اطلاعاتی برای مبادله دانش مربوط به تولید، جمع آوری و دسترسی به طیف گسترده ای از اطلاعات و دانش ایمنی غذا از بسیاری از منابع در سراسر جهان است. این پایگاه کلیه ذینفعان در سراسر زنجیره غذا از بخش های عمومی و خصوصی، جامعه مدنی، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را دور هم گرد می آورد. تمام کاربران وب سایت می توانند با ارسال لینک مربوط به نشریات، قوانین، اخبار و موارد دیگر به محتوای آن کمک کنند. از طریق این پایگاه داده ها می توانید با کارشناسان و همچنین سازمان ها و موسساتی که در زمینه ایمنی غذا کار می کنند تماس برقرار نمایید.

چارچوب کاری جهانی در خصوص کمبود آب در کشاورزی
چارچوب جهانی کمبود آب طراحی گردیده است تا کلیه دست اندرکاران سازمان ها ی بین الملی ، ملی ، بخش خصوصی در سطح جهان را برای استفاده بهینه آب در بخش کشاورزی به منظور تامین امنیت جهانی غذا کمبود آب دور هم گرد آورد. هدف از آن حمایت از توسعه و بکارگیری سیاست ها، استرتژی ها ، برنامه ها و ظرفیت سازی برای سازگاری کشاورزی با کمبود آب است.اطلاعات بیشتر

کاهش ضایعات مواد غذایی
هر سال حدود یک سوم از مواد غذایی تولید شده در سراسر جهان از بین می رود و ضایع می گردد. مواجهه با عواقب اجتماعی، اقتصادی و محیطی ناشی از اتلاف و ضایعات مواد غذایی (FLW) با توجه به تاثیر مستقیم و قابل توجه آن بر امنیت غذا و تغذیه، منابع طبیعی و تغییرات اقلیمی باید بصورت همزمان صورت گیرد. این پلت فرم پیشگیری کاهش اتلاف و ضایعات مواد غذایی در سطح محلی، ملی و منطقه ای را تسهیل می کند.

کاهش ضایعات مواد غذایی

Technical Platform on the

Measurement and Reduction of Food Loss and Waste

نظام های مهم جهانی میراث كشاورزی
در سراسر جهان بر اساس میزان دسترسی به منابع طبیعی و با استفاده از شیوه های مدیریت محلی، نظام های کشاورزی ویژه ای ایجاد و شکل گرفته و در طول تاریخ توسط کشاورزان و دامداران به کار گرفته می شود. این سیستم های خلاقانه حاصل تعامل و تجربه بشر با طبیعت پیرامون خود می باشد و آنرا دانش بومی می نامند که میراث گرانبهای انسان می باشد که باید برای نسل های آتی حفظ گردد. نظام های میراث کشاورزی نقش مهمی را در کشاورزی پایدار ، حفظ تنوع زیستی ، امنیت غذایی و معیشت میلیون ها کشاورز در سطح جهانی بازی نموده و می بایست جهت حفظ و ثبت آنها در سطح جهانی تلاش نمود.

در سال 2002 سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ( فائو) در راستای شناسایی، کشف و ثبت نظام های میراث کشاورزی برنامه ای را به همین منظور آغاز نمود. هدف از ایجاد برنامه نظام های مهم جهانی میراث کشاورزی (Globally Important Agricultural Heritage Systems) مرسوم به جیاس انست که با تشویق کشورهای عضو به مطالعه ، شناسایی، حمایت و حفظ این نظام ها بپردازد. سایت های شناسایی شده توسط کشورها پس از انجام مطالعات مشخص و تهیه پروپوزال بر اساس دستور العمل های دبیرخانه جیاس در فائو بطور رسمی جهت ثبت جهانی به دبیر خانه مذکورارسال می گردند. پروپوزال های پیشنهادی کشورها پس از بررسی های متعدد از جنبه های مختلف و تایید توسط گروه مشاورین علمی فائو (SAG: Scentific Advisory Group) و بازدید میدانی ، به اسم کشورهای متبوع به ثبت و از طریق پایگاه اطلاعاتی جیاس در وب سایت فائو به دنیا معرفی می گردند.

تا کنون بیش از 57 نظام کشاورزی در 21 کشور جهان به عنوان ميراث كشاورزی مهم جهانی در جیاس به ثبت رسیده و تعداد زیادی نیز در دست بررسی است. ثبت هر سایت پیشنهادی به عنوان جیاس برای کشور مربوطه دارای اهمیت بسیار زیادی است اما به عنوان مرحله آغازین برای صیانت و بهره مندی جوامع محلی از منافع حاصل از آن می باشد. پس از ثبت کشور میزبان موظف به اجرای ” برنامه عمل” برای صیانت پویای سایت می باشد و دبیرخانه جیاس علاوه بر نظارت و کنترل این فرآیند ، کمک های فنی را در این چارچوب ارائه می نماید.

نظام میراث کشاورزی ثبت شده به اسم جمهوری اسلامی ایران :

نظام میراث کشاورزی مبنی بر آبیاری قنات در کاشان : نخستین سایت جیاس به اسم ایران با عنوان نظام میراث کشاورزی مبنی بر آبیاری قنات در کاشان در سال 2014 به اسم کشورمان به ثبت رسید که این نظام با استفاده از اسناد مندرج در پروپوزال ارائه ای کشورمان به دبیرخانه جیاس فائو ، توسط سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی سابق به ثبت قنات های ایران در فهرست یونسکو رسید.
نظام تولید سنتی زعفران مبتی بر آبیاری قنات در گناباد
نظام تولید انگور و فرآورده های آن در دره جوزان ملایر
علاوه بر موارد مذکور پروپوزال کشورمان برای ثبت ” نظام باغ های سنتی انجیر دیم در استهباتات استان فارس ” نیز به دبیرخانه جیاس ارائه گردیده در حال طی مرحل نهائی است.
ایران در بین کشورهای جهان همراه با اسپانیا در رده چهارم جهانی از نظر تعداد موارد ثبت شده و پس از چین ، ژاپن و کره جنوبی قرار دارد.

اطلاعات کامل نظام های به ثبت رسیده در کشور در پایگاه اطلاعاتی فائو از طریق لینک ذیل قابل دسترسی می باشد:

سیستم های مهم جهانی میراث كشاورزی GIAHS

ویرایش نوشته
سیستم اطلاعات بازار محصولات کشاورزی
سیستم اطلاعات بازار محصولات کشاورزی فائو ” Agricultural Market Information System, AMIS” در سال 2011 میلادی توسط وزرای کشاورزی G20 ایجاد گردید. AMIS با افزایش شفافیت و هماهنگی سازی سیاست های مرتبط با بازارهای بین المللی به جلوگیری از افزایش غیرمنتظره و قیمت ها، تقویت امنیت غذایی جهانی کمک کرده است. این سیستم اطلاع رسانی جهت شفافیت اطلاعات بازار و هماهنگ سازی سیاست های مربوطه به چهار محصول کشاورزی گندم، ذرت، سویا و برنج می باشد و اطلاعات مربوط به وضعیت کنونی تولید و چشم اندار آتی بازار این محصولات را با توجه به ذخایر آنها برای هر سال و یک سال آتی در اختیار قرار میدهد. سیستم مذکور میتواند پیش بینی بحران های بازار و شوک های حاصل از تغییرات کوتاه مدت را نیز منعکس نماید که قطعا برای تنظیم بازار از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از دیگرمزایای مهم آن دقت و سرعت عمل آن می باشد بنحویکه اطلاعات به هنگام بوده و به طور مستمر بروز می گردد و گزارشات آن از طریق وب سایت به سادگی قابل دسترسی و استفاده از سوی کشورهای عضو می باشد.

ویرایش نوشته
اطلاعات آماری بخش کشاورزی
FAOSTAT اطلاعات آماری بیش از 245 کشور و منطقه را از سال 1961 تا سال های اخیر بطور رایگان در دسترس قرار می دهد. طیف گسترده ای از داده های آماری از جمله میزان تولیدات کشاورزی (محصولات زارعی و تولیدات دامی و شیلاتی)، آمار بازرگانی هماننده صادرات و واردات مواد غذایی، شاخص های تعیین میزان امنیت غذایی (حاصل از نظرسنجی و تعداد افراد مبتلا به سوء تغذیه، میزان توزیع ناامنی شدید غذایی به کل جمعیت و ….) ، آمار مربوط به قیمت محصولات کشاورزی در سطح تولید کننده ، شاخص قیمت ها در سطح تولید و مضرف کنندگان، آمار جمعیت ، میزان سرمایه گذاری و وام واگذاری به بخش کشاورزی، سرمایه گذاری های مستقیم خارجی و پروفیل آماری سرمایه گذاری کشور ها و همچنین آمار کشاورزی – محیط زیستی از جمله داده های تغییرات آب و هوا، انرژی ، استفاده از کود، زمین، آفت کش ها ، آب و خاک ، تغییرات درجه حرارت ، میزان و شدت انتشارCO2 درهر بخش و بخش کشاورزی و بسیاری از اطلاعات آماری دیگر از طریق این سامانه الکترونیکی قابل دسترسی می باشند.

سیستم خودکار تحلیل و نقشه برداری بلایای طبیعی
Automatic Disaster Analysis & Mapping, ADAM

سیستم خودکار تحلیل و نقشه برداری بلایای طبیعی که توسط برنامه جهانی غذا توسعه و راه اندازی و مورد بهره برداری قرار می گیرد، این سامانه با کمک تحلیل داده های مربوط به منطقه جغرافیایی حوادث طبیعی کمک موثری در مدیریت سریع مناطق آسیب دیده فراهم می نماید. بر اساس اطلاعات دریافتی از WFP سیستم ADAM با آغاز بلایای طبیعی همچون زلزله بسرعت و بصورت خود کار ضمن تجزیه و تحلیل سریع داده های جغرافیایی و اجتماعی – اقتصادی مناطق آسیب دیده یک داشبورد اطلاعاتی از منطقه را پیش روی مراکز فعال در زمینه حوادث غیر مترقبه فعال نموده و اطلاعات مختلف از جمله شدت ، نقشه ، طول و عرض جغرافیایی، تعداد افراد ساکن در منطقه ، شرایط آب و هوایی، مناطق تحت تاثیر ، دوری و نزدیکی مراکز امداد به مرکز بحران را در اختیار قرار می دهد.

هیچ نوشته‌ای پیدا نشد.
For Administrator only: Parent page . setting might cause this result