تلاش های سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO)  برای جلوگیری از تجدید حیات آفت ملخ صحرائی در شرق آفریقا ، علیرغم محدودیت  حرکت پرسنل و تجهیزات در پی شیوع بیماری همه گیر COVID-19 ، ادامه دهید.

آفت  ملخ صحرائی به ویژه در اتیوپی ، کنیا و سومالی ، جایی که تهدید بی سابقه ای برای امنیت غذایی و معیشت مردم ، نگران کننده است. در شش کشور آفریقای شرقی که بیشتر از سایر کشورها تحت تأثیر یا در معرض خطر  این آفت قرار دارند – اتیوپی ، کنیا ، سومالی ، سودان جنوبی ، اوگاندا و تانزانیا هستند – حدود 20 میلیون نفر در حال حاضر در معرض ناامنی حاد غذایی هستند ، علاوه بر 15 میلیون نفر در یمن ، در معرض تهاجم این آفت  قرار دارد.

براساس پیش بینی ها ، باران های گسترده ماه مارس باعث افزایش قابل توجه تعداد ملخ ها در شرق آفریقا در ماه های آینده خواهد شد ، و انتظار می رود گروه های  جدید از کنیا به سودان جنوبی و اوگاندا منتقل شود. این وضعیت همچنین در جمهوری اسلامی ایران و یمن ، جایی که  نسل جدیدی از ملخ ها انتظار می رود، نگران کننده است.

محدودیت های مربوط به جابجایی پرسنل و تجهیزات تحمیل شده توسط COVID-19 چالش هایی را ایجاد کرده است ، اما فائو برای مهار این بیماری همه گیر با دولت های ملی ، کشاورزان و تولید کنندگان کشاورزی همکاری می کند.

سیریل فراند ، رئیس تیم تاب آوری فائو برای شرق آفریقا گفت: “ما هیچ کندی خاصی را تجربه نمی کنیم: همه کشورهایی که با FAO کار می کنند آلودگی به  آفت ملخ صحرائی را اولویت ملی می دانند.”

فائو با ارائه پشتیبانی نظارت هوایی و زمینی و پایش در 10 کشور آسیب دیده ، بر تلاش های ملی افزاید.

تا به امروز ، بیش از 240،000 هکتار از اراضی تحت تاثیر با  آفات کش های شیمیایی و یا  بیولوژیکی سم پاشی شده اند   و 740 نفر نیز برای اجرای عملیات نظارت و پایش آموزش دیده اند. با این حال ، COVID-19 عواقبی در عرضه سم پاش ها و سموم دفع آفات داشت.

فرند گفت: “بزرگترین چالشی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم ، تهیه سموم دفع آفات است که با تاخیر  آنها روبرو هستیم ، زیرا حمل و نقل هوایی جهانی به شدت کاهش یافته است.” وی گفت:

“اولویت اصلی ما جلوگیری از کاهش ذخایر سموم دفع آفات در هر کشور است که به معنای یک  فاجعه است و وضعیت معیشت و امنیت غذایی  جمعیت روستایی به موفقیت فعالیت  و نظارت ما بستگی دارد.”

از آنجا که COVID-19 حرکت پرسنل در زمینه  آفت را محدود می کند ، فائو جمع آوری داده های از راه دور و  از طریق شبکه مشارکان ، جامعه مدنی ، اپراتورهای بخش و سازمان های محلی مناطق دور افتاده ، (به ویژه در اتیوپی ، کنیا ، سومالی و سودان جنوبی)که برای تأمین اطلاعات از اهمیت اساسی برخوردار ند تشدید می نماید،

فائو از همه کشورها دعوت می کند تا از eLocust3 ، یک تبلت قدرتمند مجهز به یک اپلیکیشن  که داده های بلادرنگ را ثبت و  از طریق ماهواره به مراکز ملی نظارت بر آفت ملخ صحرائی و سیستم خدمات اطلاع رسانی ملخ صحرائی (DLIS) در مقر فائو در رم انتقال می دهد بهره گیری نمایند.

از سال 2015 ، بیش از 450 دستگاه بین  تیم های فعال  در شمال آفریقا ، خاور نزدیک و آسیای جنوب شرقی توزیع شده است و این امکان را فراهم کرده است که داده ها را به صورت واقعی  و به ظور مستقیم از مرکز کویربه دفتر ملی برای نظارت بر ملخ صحرائی و به مقر  فائو منتقل شوند. فائو اخیراً ، سخه ای از eLocust3 ایجاد کرده است که می تواند در تلفن های هوشمند و دستگاه GPS استفاده شود و استفاده و پوشش آن را تقویت می کند.

فرند افزود: “ما باید برای جمع آوری داده های حیاتی به شبکه ای از شرکای فعال در این زمینه اعتماد کنیم ، زیرا به دلیل COVID-19 نمی توانیم آزادانه حرکت کنیم.”

ملخ به عنوان کشنده ترین آفت مهاجر در جهان در نظر گرفته می شود و تنها  یک ازدحام آن   در مساحتی یک کیلومتر مربع می تواند از بر 80 میلیون  ملخ بالغ گردد. طبق برآوردهای فائو، تعداد ملخ ها می توانند در فصل بارانی آتی به میزان 20 برابر دیگر افزایش یابد ، مگر اینکه فعالیت های نظارتی شدت گیرد.

وضعیت فعلی تهدید بی سابقه ای برای امنیت غذایی و معیشت مردم است و می تواند منجر به رنج بیشتر ، مهاجرت و تنش های اجتماعی گردد.

اخیراً فائو درخواست خود برای اقدامات علیه ملخ صحرائی را به 153.2 میلیون دلار افزایش داد و تاکنون 111.1 میلیون دلار دریافت یا وعده داده شده است.

 برای کسب اطلاعات بروز ملخ صحرائی  اینجا کلیک کنید