ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به نام ایران تحت عنوان قدیمی ترین بافت جنگلی کره زمین

ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به نام ایران  تحت عنوان قدیمی ترین بافت جنگلی کره زمین

در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، پرونده جنگل‌های هیرکانی از ایران که به عنوان محوطه طبیعی برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو در این اجلاس معرفی شده بود به عنوان دومین اثر بزرگ طبیعی با اکثریت آرا در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.

جنگل های هیرکانی قدیمی ترین جنگل‌های کره زمین هستند که تخمین زده می‌شود 40 میلیون سال قدمت دارند و بازمانده از عصر یخبندان است. این جنگل‌ها با 1.9 میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد. هم اینک جنگل‌های هیرکانی، زیست بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته‌ای (مانند شمشاد و انجیلی) نیز در آن یافت می‌شود.

در بخشی از پرونده جنگل‌های هیرکانی آمده که «حفاظت از جنگل به عهده سه سازمان میراث فرهنگی، حوزه آبریز و مدیریت و وزارت محیط زیست است و برای آن کمیته فرماندهی برای اطمینان از هماهنگی در سرتاسر جنگل در نظر گرفته شده است. برنامه مدیریت کارشناسی ارشد نیز که یک برنامه بلند مدت است در نظر گرفته شده تا بتواند برنامه‌های ملی و خاص را که باید با همکاری این دستگاه‌ها انجام شود، هماهنگ کند. در مناطق جنگلی همچنین ورود و خروج خودرو، چرای حیوانات، شکار و قطع درختان و اقدامات دیگری که می‌تواند روی جنگل تأثیر بگذارد ممنوع اعلام شده است و یا به شدت مورد حفاظت قرار می گیرد.»

ایران پیش از این دارای ۲۳ اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است که شامل ۲۲ اثر تاریخی و یک اثر طبیعی (بیابان لوت) بود که با ثبت این پرونده تعداد آثار جهانی ایران به عدد ۲۴ رسید.