رویداد جانبی دسترسی جوامع بومی به زمین: حق مالکیت و تجارب کشورها T در تاریخ 27 مهر ماه   در حاشیه چهل پنجمین نشست کمیته امنیت جهانی غذا  در مقر این سازمان در رم برگزار گردید. در این رویداد ضمن مروری کلی از وضعیت  حاکمیت زمین توسط  جوامع بومی، زمین و منابع طبیعی   تجربه های مختلف کشورها در زمینه  دسترسی جوامع بومی به زمین ، سرمایه گذاری مسئولانه در بخش کشاورزی و سیستم های غذایی (RAI)  و  چگونگی کمک بیشتر  کمیته امنیت جهانی غذا  CFS  در این زمینه ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آقای دکتر عمادی نماینده کشورمان بعنوان سخنران مدعو ضمن بیان مشخصات عشایر و اهمیت آنها دراقتصاد و مدیریت منابع طبیعی کشور به  نقش دولت پس از انقلاب اسلامی ایران  در حمایت از جوامع عشایری به شرح زیر اشاره نمود:

  • تاسیس سازمان عشایر بعنوان سازمان حمایت کننده و ارائه دهنده خدمات و تشکیل شورای عالی عشایر بعنوان مرجع عالی تصمیم گیری  در نظام مدیریت کشور برای آینده عشایر در نظام توسعه ملی.
  • برگزاری اولین کنفرانس بین المللی عشایر در سال 1992  میلادی به منظور مشارکت کلیه سازمان ها و نهادهای ملی و بین المللی و شناخت دقیق تر مسائل  و مشکلات بنیادی  جامعه عشایر ایران.
  • تشکیل شورای های تصمیم گیری در میان عشایر  به منطور  جلب مشارکت عشایر در روند برنامه ریزی و مدیریت جامعه عشایر  و منابع ملی.
  • به رسمیت شناختن حق مالکیت و بهره برداری از مراتع کشور از سوی عشایر  با هماهنگی نهادهای تخصصی  و سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیز داری کشور  و تدوین ” طرحهای مرتعداری” بمنظور مدیریت فنی و پایدار منابع با همکاری  فعال عشایر.
  •  حمایت از سیستم های خدمات توسعه ای در زمینه آموزش و پرورش سیار عشایر ، ارائه خدمات دامپزشکی ، خدمات بهداشتی و بیمه عشایر

وی در ادامه به چالش های اصلی و آینده که حیات جامعه عشایر را بخطر انداخته است اشاره نمود : تغییرات اقلیمی و خشکسالی مکرر در بسیاری از نقاط ایران  که بیشترین فشار را بر جامعه عشایر وارد نموده نظام تولید و زندگی آنها را به مخاطره انداخته است که از اصلی ترین دلائل تغییر شیوه زندگی و اسکان اجباری آنهاست. کاهش منابع مالی و بودجه ای دولت و نارسائی تشکیلات دولتی در حمایت از این جامعه نیز هزینه زندگی و ادامه دامداری کوچ نشینی را با مشکلات جدی روبرو نموده است.

وی در پایان با مقایسه رفتار دولت جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی  و دیگر کشورهای جهان با جوامع بومی به نکات مثبت آن در پذیرش حق مسلم جوامع عشایری در برخورداری از تسهیلات و امکانات عمومی با حفظ شیوه زندگی و بهبود بهره وری تولید آنها اشاره نمود.

جهت دسترسی به اطلاعات نشست اینجا کلیک کنید