سمینار تحول دیجیتال کشاورزی در فائو برگزار شد

سمینار تحول دیجیتال کشاورزی در فائو برگزار شد

سمینار تحول دیجیتال کشاورزی   از تاریخ 11 لغایت 12 ژوئن در  مقر فائو  در رم برگزار شد. این سمینار در پی یازدهمین نشست جهانی غذا و کشاورزی  (GFFA 2019)  و برای پاسخگویی به درخواست وزرای کشاورزی در نشست برلین  جهت ایجاد شورای دیجیتال کشاورزی برگزار شد و در آن  از کلیه  دست اندارکارن  از جمله سیاست گذاران، شرکای توسعه، سیستم سازمان ملل، بخش خصوصی و دولتی، تحقیقاتی و دانشگاهی   دعوت به عمل آمد تا ضمن  شناسایی چالش های تحولات دیجیتال در سیستم کشاورزی و سیستم های روستایی ، کشف مسیرهای ارزیابی ریسک و فرصت های حاصل  از تحولات دیجیتال در طول زنجیره ارزش پرداخته  تاثیرات فناوری  و خطرات ناشی از دیجیتال سازی کشاورزی را بررسی نمایند.

در مقدمه نشست مدیرکل فائو ضمن اشاره بر اهمیت نقش ICT در تحول و توسعه کشاورزی و فراگیری تلفن های هوشمند به عنوان ابزاری برای توسعه کشاورزی  افزود تحول دیجیتال کشاورزی از پتانسیل های زیادی برای ارائه مزیت های قابل توجه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی برخوردار است و  می تواند در نیل به اهداف توسعه پایدار کمک کند.  وی گفت: “فناوری های اطلاعاتی و ارتباطات می توانند به تغییر سیستم های غذایی و نحوه تغذیه در آینده”  کمک کنند.

وی گفت: “نوآوری دیجیتال با تکمیل مهارت های کشاورزی مرتبط است و به کشاورزان اجازه می دهد تا  میزان استفاده از منابع و ماشین آلات را کاهش دهند ” . که با توجه به تغییرات اقلیمی و کاهش دسترسی  به منابع طبيعی ، مستلزم رويکردهای جديدی برای اطمينان از امنيت غذايي و تغذيه مناسب براي همه هستیم. وی رها کردن تدریجی  مهارت ها و تکنیک های حاصل از  انقلاب سبز را درخواست نمود  و گفت:« آینده کشاورزی به  سطح بالایی از نهادها (input)  بستگی نداشته  بلکه   به  سطح بالایی از تکنولوژی بستگی دارد.

سال گذشته، فائو محل اولین سمپوزیوم بین المللی نوآوری برای کشاورزان خانوادگی بود  که در ان   “شامل نمودن”  به عنوان یک الزام اساسی برای بهره گیری از تکنولوژی در راستای  غلبه بر گرسنگی  مورد تاکید قرار گرفت  . استفاده از ابزارهای جدید که عمدتا به اینترنت متصل هستند  مستلزم  مواجهه با  شکاف دیجیتال موجود بین  غنی و فقیر، شهرو روستا، کشاورزان بزرگ و کوچک است   و در این ارتباط مدیرکل فائو  نگرانی هایی که از سال های 80 در مقابل  این ریسک که تکنولوژی های  جدید  نتوانند کشاورزان خانوادگی  را برگیرند  را یاد اورشد.

در سمینار بین المللی  دو روزه  از وزرا، نمایندگان جامعه مدنی و بخش خصوصی، سازمان های غیردولتی ، پیشروان فن آوری های دیجیتال، توسعه پایدار و نوآوری های کشاورزی به منظور تبادل تجربیات و راه انتقال دگرگونی های دیجیتال و مسئولیت کشاورزی دعوت به عمل آمدبود و  پس از افتتاحیه نشست  توسط مدیرکل فائو ، آقای Chang-Gyu Hwang, مدیر عامل شرکت مخابرات کره جنوبی به  عنوان سخنران اصلی بر فرصت های ارائه شده توسط فناوری تلفن همراه  ،  نقش و اهمیت G5 در زمینه افزایش بهره وری کشاورزی  خاصه  در زمینه کنترل و قرنطینه  بیماری های مسری و ویروسی دام در کشور  کره جنوبی  سخنرانی   و پیشنهاد نمود یک پلت فرم جهت کنترل بیماریهای مسری دام در سطح جهان ایجاد گردد.

سپس آقای KE Tang مدیرکل دپارتمان بازار و اطلاع رسانی وزارت کشاورزی و امورروستایی چین  در مورد افزایش روز افزون دسترسی به خدمات دیجیتال در چین  در سال 2018   به  پوشش 98 درصدی روستایی باند پهن (broadband)  و بهره گیری  222 میلیون نفر روستایی از اینترنت اشاره  و  وابسته بودن  گسترش خدمات  دیجیتال به دسترسی به زیر ساختارهای اینترنت را خاطر نشان شد. و یگفت : کشاورزی دیجیتال کاربردهای متفاوتی در بهره برداری کشاورزی و کاهش  فقر روستایی در چین داشته است و کاربرد های اینترنت اشیاء ( Internet of Things , IOT )  در کشاورزی  در زیر بخش های  متفاوت کشاورزی ا زجمله زراعت ، باغبانی، گلخانه  و دامداری از جنبه های فنی و تکنیکی  را برشمرد که ذیلا ارائه می گردد:

  • کاربرد آن ذز تجارت الکترونیکی کشاورزی در زمینه های غذا ، نهاده های کشاورزی  و صنابع روستایی  که در ده استان چین تجارت الکترونیک بصورت پایلوت اجرا شده است.
  • فروش محصولات کشاورزی از سوی کشاورزان در مناطق شهری
  • سطح فروش سالانه محصولات کشاورزی از طریق آنلاین در چین به 48 میلیارد دلار رسیده است
  • تجارت اکترونیک وسیله ای جهت مبارزه با فقر در چین تبدیل شده است

تغییرات دیجیتالی ،  خطرات و فرصت های موجود برای بخش مواد غذایی و کشاورزی و نقش بخش خصوصی ،  مراکز نوآوری و G-20 به سمت اهداف توسعه پایدار  2030  ، نوآوری های دیجیتال برای  مواجهه با تغییرات اقلیمی : توسعه ظرفیت های زیست محیطی و کشاورزی – محیط زیست در کشورهای در حال توسعه ، اکوسیستم نوآوری دیجیتال و ظرفیت سازی و مشارکت برای توسعه شرکت های محلی برای جوانان از دیگر موضوعات سمینار بود. بیشتر

برای مشاهده ویدویی اینجا کلیک کنید