فائو هشدار داد که افزایش توده های  ملخ های صحرائی تهدیدی بسیار نگران کننده و بی سابقه  برای امنیت غذایی و معیشت مردم در شاخ آفریقا است. براساس آخرین اطلاعات فائو  با تولید مثل  های جدید  وضعیت   در اتیوپی ، کنیا و سومالی بدتر خواهد شد. همچنین سودان جنوبی و اوگاندا در معرض خطر این آفت هستند و نگرانی در مورد شکل گیری توده های جدید ملخ در اریتره ، عربستان سعودی ، سودان و یمن وجود دارد. کیت کرسمن ، مدیر ارشد پیش بینی ملخ در فائو گفت: “توده های ملخ شروع به تخم گذاری کرده اند و نسل  جدید تعداد دسته های ملخ ها را افزایش می دهد  و باید تلاش جدی و  فوری برای جلوگیری از افزایش  تهدید ناشی از آن بر تأمین معیشت کشاورزان و دامداران  ورت پذیرد.”

این بدترین شیوع ملخ صحرائی در منطقه در طی ده  سال گذشته است. ده ها هزار هکتار از مزارع زراعی و مرتعی در اتیوپی ، کنیا و سومالی آسیب دیده است که عواقب آتی  آن بر منطقه ای که در حال حاضر  در آن  11.9 میلیون نفر  دچار نا امنی غذایی می باشند بسیار  شدید و جدی خواهد بود.

با توجه به اینکه یک  دسته ملخ  در مساحتی  به میزان یک کیلومتر مربع قادر است  طی یک روز به معادل غذای 35 هزار نفر انسان را تغذیه کند ، میزان تخریب  توسط این آفت بسیار زیاد خواهد بود. در کنیا ، دسته  های ملخ های  نابالغ در مناطق شمالی و مرکزی در حال حرکت است و تاکنون به 13 ایالت حمله کرده است. برخی از  دسته های ملخ تخم گذاری هایی را آغاز می کنند که در اوایل ماه فوریه صورت می گیرد  و پیش بینی می شود که در اوایل آوریل دسته های جدیدی از ملخ  شکل بگیرند.

دسته هایی از ملخ صحرائی در مناطق شرقی اتیوپی وجود دارند و همچنان با حرکت به سمت جنوب و دره ریفت نسل جدیدی از ملخ ها پیش بینی می شوند که خسارات بیشتری  را به همراه  خواهند داشت . در سومالی ، دسته های ملخ در شمال شرقی و همچنین جنوب در نزدیکی مرز کنیا وجود دارد و در حال پرورش است.

با افزایش تعداد ، اکنون این نگرانی جدی وجود دارد که سودان جنوبی و اوگاندا در معرض تهدید قرار بگیرند زیرا برخی از دسته های ملخ در کنیا تنها در فاصله 200 کیلومتری  از مرزهای این کشور با همسایگان  قرار دارند.

فائو در حال حاضر با دولت ها و سایر دست اندرکاران خود همکاری نزدیکی  داشته است و از عملیات کنترل پشتیبانی می کند و برای حمایت از معیشت و کمک به بهبود طولانی مدت آسیب دیدگان تلاش می کند. با این حال ، باید فوراً عملیات فشرده کنترل زمینی و هوایی برای شناسایی و کاهش تعداد ملخ ها قبل از گسترش بیشتر انجام شود.  براساس برآورد فائو 70 میلیون دلار برای پشتیبانی از عملیات کنترل سریع و اقدامات لازم برای حفظ معیشت و جلوگیری از وخامت اوضاع امنیتی مواد غذایی نیاز دارد.  بیشتر

 آخرین بولتن اطلاعات آفت