مدیرکل سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) چو دونگیو امروز ابتکار عمل “یک دیوار بزرگ سبز برای شهرها”  که هدف آن پشتیبانی از راه حل های مبتنی بر طبیعت برای مقابله با تغییرات آب و هوا است ار معرفی نمود. وی این خبر را در آستانه برگزاری اجلاس سازمان ملل   در زمینه آب و هوا  در نیویورک برگزار خواهد شد در طی یک یک رویداد  جانبی اعلام کرد.

وی گفت: “گسترش بدون برنامه ریزی و سریع شهرها  و فشار انسانی حاصل از آن به دلیل جنگل زدایی ، تخریب جنگل ها و سایر فضای سبز در داخل و اطراف مناطق شهری تأثیرات بسیار منفی بر محیط زیست می گذارد. وی افزود  این امر به ویژه در مناطق خشک شهر ها و متاطق اطراف آن در معرض خشکسالی شدید ، طوفان شن و ماسه گرد و غبار ، امواج گرما ، سیلاب و رانش زمین با عواقب بسیار مضر برای میلیون ها نفر انسان قرار می دهد. چو خاطرنشان کرد: ایده دیوار بزرگ سبز برای شهرها شامل ساخت مناطق سبز شهری است و از جمله  اقدامات گسترده احیاء محیط زیست در مقیاس وسیع است.

دکتر چو دونگو گفت: فائو و همكارانش قصد دارند حداقل از راه حل های مبتنی بر طبیعت در سه شهر  واقع در 30 كشور آفريقایی و آسيایی را  حمايت كنند. تا سال 2030 ، این پروژه بلند پروازانه  به چندین شهر کمک می کند تا حدود 500،000 هکتار از اراضی را به جنگل های شهری جدید تبدیل کنند و 30000 هکتار از جنگل های طبیعی موجود در منطقه ساحل و آسیای میانه را به درستی بازسازی و مدیریت کنند. براساس پیش بینی ها ، پس از اتمام  دیوار سیز، میزان سالانه  جذب دی اکسید کربن (CO2)  از 0.5 تا 5  جیگا تن  خواهد بود و به گفته مدیرکل ، این زیرساخت خارق العاده سبز باعث کاهش هزینه های جلوگیری و مدیریت اثرات تغییرات اقلیمی ، بهبود رفاه شهروندان خواهد شد.

در صورت مدیریت صحیح ، جنگل ها و درختان شهری می توانند دمای هوا را به میزان 8 درجه سانتیگراد و  هزینه های تهویه مطبوع را تا حدود 40٪ کاهش دهند . علاوه برای میزان جریان آب طوفان را کاهش داده و با فیلتر کردن گرد و غبار و آلاینده ها ، کیفیت هوا را بهبود بخشند. تا سال 2050 درصد از جمعیت ساکن در شهرها 70 درصد خواهد بود و بیشتر این رشد جمعیت در آفریقا و آسیا رخ خواهد داد. بدون برنامه ریزی ارضی کافی ، گسترش سریع شهرها می تواند اثرات بسیار منفی بر محیط زیست از جمله تخریب خاک داشته باشد. بیشتر